Pnomatik Tüp Taşıma Sistemi Nedir ?

Ana Sayfa / Pnomatik Tüp Taşıma Sistemi Nedir ?

 

Numune, para, evrak ve benzeri bir cismin, plastik borular, istasyonlar ve yönlendiricilerle  kurulduğu kapalı devre içerisinde iki ya da daha fazla birim arasında emme ve üfleme mantığı ile iletimini gerçekleştiren sistemler Pnomatik Tüp Taşıma Sistemi olarak adlandırılmaktadır.

Benzin istasyonlarında pompalarda çalışan personelde biriken paranın kasaya iletilmesi, Hastanelerin kan alma birimlerinden laboratuvarlara kanın iletilmesi, Üretim yapan fabrikalarda numune evrak ve benzeri maddelerin departmanlar arasında gönderilmesi gibi işlemler genellikle o bölgede çalışan personel tarafından yapılmaktadır. Bu tarz işlemler çalışanların zamanlarını bu işe harcamalarına, gereksiz yere yorulmalarına, çalıştığı ortamdan defalarca uzaklaşarak dikkat dağınıklığı ve verimliliğin azalmasına neden olduğu gibi daha bir çok benzer sorunun oluşmasına olanak sağlamaktadır.

Unutkanlık, zamanında iletimin yapılmaması, kaybolma ve bunun gibi bir çok insan kaynaklı hatanın yapılacağını da göz önünde bulunduracak olursak, Pnomatik tüp taşıma sistemlerinin gerekliliğine önem verebiliriz.

En basit hali ile günde 600 hastadan numune alınan bir hastane düşünelim.

Bu hastanede laboratuvar ile numune alma birimleri arasındaki mesafenin 10 dakikada gidilip gelinebileceğini varsayalım. Özellikle hastanelerde numunelerin bozulması, kaybolması vb. sebeplerden dolayı biriktirerek götürme işleminin yapılması büyük risk taşıyacağından;

600 iş*10dakika = 6000 Dakika, ( yapılan toplam iş süresi)

8 saat mesai * 60 dakika = 480 dakika( sadece bu işi yapacak olan bir elemanın günlük çalışma süresi)

6000dakika / 480dakika = 12,5 yani en az 12 çalışan.

 

Yukarıdaki basit hesabı birde bu yönden hesaplayalım.

12 çalışanın sadece taşıma işi yaparak geçirdiği süre, bu çalışanlara ait yapılan maaş, sgk, yol ve yemek masraflarına bir bakalım.

Bir çalışan için maaş sgk yol ve yemek için harcadığımız para yaklaşık olarak minimum 2000 TL dir.

12 çalışan*2000TL = 24000TL, ( aylık gider )

12 ay * 24000TL = 288000TL ( yıllık maliyet )

Peki yukarıda varsaydığımız hastaneye ait Pnomatik tüp taşıma sistemi kaç Liraya kurulabilir?

Bu hastanede 25 istasyonlu bir sistem kurulumu yaklaşık olarak 200-220 Bin TL bir maliyetle bu kurulum gerçekleştirilebilir.

Görüldüğü üzere bu sistemin kurulumu kendisini 1 yıldan daha az sürede kendisini amorti etmektedir.

 

Özetleyecek olursak , Pnomatik Tüp Taşıma Sistemleri, kurulduğu bölgeye zaman ve para adına birçok kazanç sağladığı gibi, hızlı, güvenli ve zamanında iletim sağlayarak hata payını en aza indirmiştir.

 

Video için tıklayınız.